WordPress Site Taşıma – En Kolay Yöntem

WordPress sunduğu birçok kolaylık ile kullanıcıları için basitleştirilmiş deneyim imkanı sunuyor. Bunlardan bir tanesi de site yedekleme eklentileridir. Bildiğiniz üzere site yedeklemek bir site sahibi için olmazsa olmazıdır.

Neden Yedek Almalıyım?

WordPress üzerinde yaptığınız siteniz veya başka bir platform için kullandığınız sitenizi genellikle barındırdığınız sunucular yedek alma işlemi yapmamaktadırlar. Yani sitenize bir saldırı olduğunda ya da siz istemeden bir değişiklik yaptığınızda veya da bir sunucudan başka sunucuya transfer olmak istediğinizde dosyalarınızı yedeklemek sizin sorumluluğunuzdadır.
Not: Bazı sunucu firmaları ekstra ücret ile belirli aralıklarla sitenizin yedeğini alıyor ve yine belirli ücretlerle isterseniz bunları kendi depolarında saklıyorlar.

Ancak bizler site yedeğimizi kendimiz almak ve kendimiz saklamak zorunda olduğumuz için bu işlemleri bilmeliyiz. İsterseniz C-panel aracılığı veya ftp programları aracılığı ile sitenizin yedeğini alabilirsiniz. Ancak bunlarla uğraşmak istemiyorum diyenler için All-in-one WP Migration eklentisi ile birkaç tık ile site yedeğinizi alabilirsiniz.

All-in-one WP Migration Eklenti Kullanımı

All-in-one WP Migration eklentisini diğer tüm eklentiler gibi Yeni eklenti ekle bölümünden veya da All-in-one WP Migration eklentisi sayfasından indirip eklentiler kısmına yükledikten sonra etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Daha sonra ise admin panelinize All-in-one WP Migration kısmı otomatik olarak oluşacaktır ve sizin buraya tıklamanız gerekmektedir.
Export Site kısmına tıkladığınızda gelen pencerede Export to kısmına tıklayınız ve açılan menü ile size ne tür yedek almanızı soracak. Buradan bizler File yani dosyayı seçeceğiz. İşte bu kadar, yedek alma işlemi başlamış olacak. Daha sonra yedekleme bitene kadar bir süre bekleyeceksiniz daha sonra ise sitenizin yedeğini oluşturduğu dosyayı karşınıza çıkan ekrandan bilgisayarınıza indirmeniz site yedeğinizi almanız için yeterli olacaktır.

Export to kısmının hemen üstünde bulunan Advanced Options kısmında ise sizlere alacağınız yedeğin neleri kapmamasını istediğinizi soruyor. Eğer isterseniz buradan spam yorumları vs. gibi şeyleri seçerek onların yedeklenmemesini de isteyebilirsiniz.

Gelelim şimdi aldığımız site yedeğini tekrar sitemize yükleme kısmına ki bu kısım diğerinden daha da basittir. Import site kısmına tıkladığınızda sizlere bir dosya yükleme kısmı gelecektir. Burada sizlere 512 mb boyutuna kadar olan yedeğinizi yükleyebileceğinizi söylemektedir.

Import From dedikten sonra site yedeğinizi bir adresten mi yoksa bilgisayarınızdan mı çekmek istediğinizi soruyor. Biz bilgisayarımızdan yükleyeceğimiz için File kısmına tıklayarak bilgisayarımızdan yedeği tekrar yüklemesini seçeceğiz. Yükleme işlemi bitene kadar bekleyeceksiniz ve işlem bittiğinde siteniz tekrar yedeklendiği gibi olacaktır.

ww.aslihankaymaz.com/wp-content/uploads/2019/02/site-yedek-yükleme.png 824w, http://www.aslihankaymaz.com/wp-content/uploads/2019/02/site-yedek-yükleme-300x126.png 300w, http://www.aslihankaymaz.com/wp-content/uploads/2019/02/site-yedek-yükleme-768x322.png 768w" sizes="(max-width: 824px) 100vw, 824px" />

Bu eklenti ücretsiz olarak gerçekten çok güzel iş görmektedir. Elbette diğer C-panel vs. gibi ortamlardan yedeklemek daha temkinli olsa da bunlarla uğraşmak istemeyen kişiler için All-in-one WP Migration site yedekleme eklentisi gerçekten çok başarılıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir