Güneşten Korunurken En Sık Yapılan 5 Hata

Güneşten korunurken de birçok yanlış yapıyoruz ve bu yüzden maalesef iyi korunamıyoruz! Ama bunun farkında değiliz… Peki,güneşten korunurken yaptığımız hatalar neler?

Güneşten korunmaya çalışırken yaptığımız hatalar yüzünden zararlı ışınlara maruz kalıyoruz. O halde hatalarımızı öğrenelim ve kendimizi en iyi şekilde koruyalım.

3 1) Yeterince krem uygulamamak

Güneş kreminin yararını görmek istiyorsanız tüm vücudunuza ürünü yedirerek sürmeniz gerekiyor. Ve hiçbir bölgeyi atlamadan…

Güneş kremini az sürdüğünüzde terleyerek ve suya girerek neredeyse tamamını vücudunuzdan atmış oluyorsunuz. Kreminiz her ne kadar suya dayanıklı da olsa sık sık yeniden sürmeniz gerekir.

2) Yanlış ürün uygulamak

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için cildinize en uygun koruyucuyu seçmeniz gerek. En iyi krem dahi olsa eğer size uygun değilse faydasını göremezsiniz. Günümüzde her türlü koruma faktörü ve yüz, vücut, dudaklar ve göz çevresi için ayrı koruyucu krem bulunmaktadır. Vücut için olanları yüzünüze kullanmamalı ve yüzünüze sadece bu bölge için olan kremleri kullanmalısınız.

Eğer çok açık tenliyseniz güneşe ilk çıktığınızda SPF30 ya da güneşe karşı fazla hassasiyetiniz varsa SPF50 kullanmalısınız.

3) Sprey krem kullanmamak

Spreyler, kremi en ulaşılmaz bölgelere bile uygulayabilme imkanı sağlar. Ayrıca çok yönlü sprey ürünleri saça, vücuda ve yüze kullanabilirsiniz. Çünkü saçlar da güneş ışınlarının zararını fazlasıyla çekerler. Kuruluk ve yıpranma en önemli belirtidir.

4) Günlük hayatta koruyucu ürün kullanmamak

Camlar güneş ışınlarının cildini etkilemesine engel olmaz. O nedenle özellikle araba kullanırken güneş korumalı kreminizi başta yüzünüz olmak üzere her yerinize sürmelisiniz. Şehir hayatında günlük hayatta da mutlaka SPF’li koruyucunuzu sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

5) Kıyafetlere güvenmek

İnce, beyaz bir tişört bile sizi güneşin zararlı ışınlarından korumaya yetmez. İnce bluzların ve elbiselerin kapattığı bölgelere bile güneş kreminizi sürmeyi ihmal etmeyin.

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir