Güneşten Korunmak İçin En uygun Ürün

DOĞRU GÜNEŞ KORUMA ÜRÜNLERİNİ NASIL SEÇERİM?

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kullandığımız güneş koruyucu kremlerin hayatımızdaki yeri büyük. Peki, doğru ürünü kullandığınızdan emin misiniz?

Son yıllarda cilt kanserinin artmasındaki en önemli etkenlerden biri olarak, güneşin zararlı ışınları gösteriliyor. O yüzden bu ışınlardan korunmak çok önemli… Bu nedenle siz siz olun en kısa zamanda bir güneş kremi edinin. Bu güneş kremini de sadece tatildeyken değil, günlük hayatta evden çıkmadan mutlaka yüzünüze sürün.

Makyaj yapıyorsanız eğer makyaj altına da güneş koruma faktörü olan bir ürün sürmelisiniz. UVA/UVB ışınlarına karşı etkili bir koruma sağlar.Güneşten korumanız gereken sadece yüzünüz değildir; vücudunuzu, saçlarınızı, dudaklarınızı ve göz çevrenizi de bu korumaya mutlaka dahil etmelisiniz.

İşte, cildiniz için doğru güneş kremini seçmek için dikkat etmeniz gerekenler:

Güneş koruma faktörü (SPF) seçmenin püf noktası 

Güneşle temas eden cildiniz için 30-50 güneş koruma faktörünü tercih edin. Güneş kremini her gün mutlaka kullanın. Denizden çıktıktan sonra tazeleyin.

Günlük hayatta ise SPF’si 15-30 arası güneş koruma ürünleri yeterlidir. Deniz kenarında 50 koruma faktörlü ürünler seçmelisiniz.

Yüz için olan güneş koruyucuları vücudunuza da kullanabilirsiniz ama yüzünüze sadece yüz için üretilmiş olan ürünleri kullanmanız önerilir.

SPF tam olarak nedir ve SPF’ler arasındaki fark nedir?

Güneş ışınlarının yakma etkisini, koruyucunun ne kadar bloke ettiğini gösteren bir güvenlik faktörü olan SPF, ultraviyole A ve B’ye karşı ciltte oluşabilecek hasarın en aza indirilmesini sağlayan bir tür hesap aslında… SPF ile belirtilmek istenen, güneşin ilk etkisi olan kızarıklık reaksiyonuna karşı güneş kreminin bizi koruma gücü. Ayrıca suya dayanıklı olması, içeriğinde antioksidanlar barındırması, koruyuculuk sürecini ve oranını olumlu yönde etkileyerek artmasını sağlıyor. Bu yüzden güneş kremi satın alırken mutlaka SPF oranıyla içeriğine bakmalısınız.

 

Günlük kullanım için aslında 15 – 30 SPF faktörü yeterlidir. 15 faktör içeren güneş koruyucular UVB ışınların yüzde doksanı bloke ederler, bu oran FDA tarafından tam blok olarak değerlendiriliyor. 30 – 50 faktör arasındakiler de ciltte hassasiyet yapabileceklerinden bu gibi ürünlere de dikkat etmek gerekiyor. Aslında SPF oranı 15, 30, 50 ve 90 arasında koruma açısından çok da büyük bir fark yok. Ancak içerdiği kimyasal maddeler, ultraviyole B’ye karşı koruma sağlarken, ultraviyole A’da tam koruma sağlayamayabilir. Bu durumda SPF ile birlikte UVA koruma ayrıca aranmalı. Kendinize bir iyilik yapın ve güneş kremi satın almaya gittiğinizde hem UVA hem de UVB içeren bir ürünü tercih edin. Ayrıca her mevsim koruyucu ürün kullanmakta fayda var. Bunu yaşam biçimi haline getirmelisiniz. Ancak kış aylarında daha düşük SPF kullanırken yaz aylarında daha yüksek SPF’ler kullanmanız daha doğru olur.

2

Dudaklarınızı korumayı unutmayın!

Cildinizi nasıl koruyorsanız dudaklarınıza da aynı özeni göstermelisiniz. Vücudun benzersiz hassasiyette olan narin dudak bölgesi için geliştirilmiş güneş koruyucu bir krem, dudaklarda nem dengesini sağlar, onları korur ve hasarları onarır.Çünkü güneşten fazla etkilenmiş dudaklarda aşırı kuruluk, tahriş, uçuk gibi hoş olmayan problemler görülebilir.

Göz çevresi asla ihmale gelmez!

Göz çevresi, en hassas cilt dokusuna sahip yerdir. Ve tabii ki güneşin zararlı ışınlarından en kolay etkilenecek yerdi

r aynı zamanda… Fakat bu bölgeye her güneş kremini süremezsiniz, göz çevresi için özel olarak üretilmiş kremler tercih etmelisiniz. Bu bölge çok hassas olduğu için vücut ve yüz için olanlar ağır gelebilir ya da etki etmeyebilir.

Saçlara bakım ve koruma spreyi!

Saçlar da güneş ışınlarının zararını fazlasıyla çekerler. Kuruluk ve yıpranma en önemli belirtidir. İyi bir saç spreyi UVA/UVB ışınlarının zararlı etkilerine karşı saçları korur. Aynı zamanda yüz ve vücut için de kullanılabilir. Nemlendirir, besler ve onarır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir