Gölge Boksu

Son zamanlarda gölge boksu ile oldukça haşır neşir oldum. İlk olarak spor salonunda oflaya poflaya girdiğim bu grup dersi zamanla tam manasıyla bende bağımlılık yarattı 🙂 Ciddi düşünüyorum.

Biz formunu korumak için kardiyo ve fitness yapanların yanı sıra bir de kilo vermek için spor salonunda saatlerini harcayanlar var. Yaklaşık 30 – 50 dk’lık bir boks idmanı sizi kan ter içerisinde bırakarak yaklaşık 500 – 600 kalori yakmanızı sağlayacak. Haftada 4 kez 50 dk’lık idman yapmak (tabii biraz da beslenme programı ile) 2 3 kilo rahatlıkla verebilirsiniz 🙂

Kısaca bahsetmek gerekirse Gölge boksu, boksöre farklı bakış açıları sağlayan ve boks yapma yeteneklerinin gelişmesini sağlayan çok yönlü bir antrenmandır. Profesyonel ve amatör sporcular veya yeni başlayanlar için gölge boksu, antrenmanların vazgeçilmez parçasıdır. Gölge boksu sadece boksörler tarafından değil tüm dövüş sporuyla uğraşanlar tarafından yapılan bir çalışmadır. Kızlar için dövüş sporlarının daima ayrı bir yeri var.

Gölge boksu aslında gerçek bir mücadele değildir. Rakibiniz hayalidir. Eğer gölge boksu yaparken karşınızda biriyle dövüştüğünüzü hayal ediyorsanız onun nereye gideceğini, ne yapacağını kestirebilirsiniz. Gerçek bir maç her zaman daha zordur ve ne olacağı belli olmaz. Rakibinizin ne yapacağını kestiremezsiniz. Gölge boksunda tüm hareketleri yapabilirsiniz. Karşınızda sizi rahatsız eden bir rakip veya bir hedef yoktur. Sporcu tamamen serbesttir. Odaklanılması gereken tek şey yapılan hareketlerdir.

Kum torbasına yumruk atmadan önce mutlaka gölge boksu yapmalısınız. – Bu yüzden önce grup dersine girip ardından kum torbasına yöneliyorum 🙂 – Kollarınız torbada yapacağınız hareketlere kendisini alıştırmalı. Devamlı kum torbası dövüldüğünde sırt kasları fazla

gelişmez ve zayıf kalır. Gerçek bir rakiple karşılaşıldığında boşa giden yumruklar bu zayıf kaslar yüzünden kolları yorgun düşürecektir.

Siz yine de gölge boksu yapmadan önce iyi bir boks antrenörüne danışın. Bir de güzelce ısının.

Bol sporlu günler 🙂

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir